Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podkładki karłowe wiśni, czereśni i śliwek

Podkładki karłowe wiśni, czereśni i śliwek

W przeciągu kilku ostatnich lat obserwujemy coraz większy popyt na drzewka niskopienne. I nie ma co się dziwić, gdyż drzewka karłowe są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Teraz nie trzeba mieć ogrodu, aby uprawiać drzewka owocowe. Skąd bierze się ‘karłowatość’ drzewek owocowych?

Czereśnia karłowa i wiśnia karłowa – skąd wziął się ich rozmiar?

W opinii sadowników i szkółkarzy najbardziej optymalną podkładką jest Gisela i Colt. Genezą szczepienia drzewek karłowych jest to, aby rozmiar roślin oscylował między 2, a 3 metry wysokości. Ponadto drzewka powinny być mrozoodporne i odporne na choroby. Wcześniej wspomniana Gisela zmniejsza rozmiar drzewek do 50% w porównaniu do silnie rosnących wiśni i czereśni szczepionych na czereśni ptasiej. Rośliny szczepione na Gizeli dość wcześnie wchodzą w okres owocowania i są dość odporne na mróz. Natomiast podkładka Colt ma to do siebie, że skarla rozmiar roślin o 30% w stosunku do silnie rosnącej podkładki – czereśni ptasiej. Czereśnia i wiśnia zaszczepione na ‘Colcie” efektywniej pobierają magnez i wapń z gleby – a są to pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju roślini owoców. Ich brak widoczny jest od razu w pierwszych latach po posadzeniu, w szczególności na glebach słabszych, lekkich i przepuszczalnych. Czereśnie i wiśnie, które zostały zaszczepione na tej podkładce nie cierpią na deficyt tych minerałów – ich liście mają soczystą zieloną barwę. W owocowanie rośliny wchodzą dość szybko, pierwszych owoców możemy się spodziewać już w drugim roku od posadzenia. Jakość owoców również zachwyca: mimo, że drzewka są niższe, w żaden sposób to nie wpływa na ich wielkość i smak.

Śliwa karłowa – jaka podkładka najlepsza?

Śliwa karłowa – jaka podkładka najlepsza?

Najlepiej przebadaną i sprawdzoną w Polsce jest podkładka ‘Węgierka Wangenheima’. Ogranicza ona siłę wzrostu śliw aż do 50% względem śliw szczepionych na silnie rosnącej ałyczy. Ma także inne zalety: podnosi ona plenność, szczególnie śliw o drobnych owocach. Aczkolwiek w sadach słabo nawadnianych z glebą lekką i przepuszczalną, nawet ta podkładka może nie dać rady i owoce rzeczywiście mogą być drobniejsze. Aby temu zapobiec stanowisko trzeba przygotować: w razie słabszej gleby – zaprawiamy ją mieszanką lepszej ziemi ogrodniczej z kompostem, nawadniamy szczególnie podczas zawiązywania się owoców, nawozimy minimum 3 razy od kwietnia do lipca.

Śliwy karłowe wchodzą wcześnie w okres owocowania i są niezawodne - owoców corocznie jest bardzo dużo.

Niski rozmiar drzewek karłowych to same zalety

Niski rozmiar drzewek karłowych to same zalety

  • promienie słoneczne docierają do całej korony, przez co owoce są większe i bardziej wybarwione,
  • wcześniejszy okres rozpoczęcie owocowania – nie musimy czekać 3-4 lat,
  • łatwy i przyjemny zbiór owoców, które sa na wyciągnięcie ręki,
  • cięcie roślin przeważnie jest nie potrzebne, gdyż wycinamy tylko pędy stare, nadmiernie zagęszczone i zmarznięte,
  • ochrona przed szkodnikami i chorobami także jest dużo łatwiejsza niżeli w przypadku drzew silnie rosnących, gdyż wystarczy opryskiwać z delikatnie dłuższą dyszą i oprysk drzewka nie stanowi problemu,
  • uprawa pojemnikowa – drzewka karłowe świetnie sprawdzą się uprawiane w donicach na tarasie i balkonie,
  • wiedząc o nadawanych przymrozkach wiosennych nocnych, bez większych przeszkód uda nam się okryć drzewka lub wnieść je do pomieszczenia,
  • mając nawet mało miejsca jesteśmy w stanie mieć kilka odmian, co przy roślinach silnie rosnących jest po prostu niemożliwe.

Polecane

pixel