Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grusze karłowe

Grusze Karłowe i ich podkładki

Grusze karłowe powstają ze szczepienia na podkładkach wolno-rosnących. Jest to technika całkowicie bezpieczna, nie modyfikuje genetycznie roślin, a owoce nie odbiegają w niczym od owoców nie skarlonych odmian. Stosowaną przez Nas podkładką jest pigwa: najbardziej popularna w Polsce, wegetatywna podkładka dla gruszy. Drzewa na niej szczepione bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania (już w 2-3 roku po posadzeniu) i dorastają do 2m-2,5m wysokości, dzięki temu doskonale nadają się do małych, przydomowych ogrodów. Niestety podkładki pochodzące od pigwy nie są blisko spokrewnione z gruszą, dlatego zdarza się niezgodność fizjologiczna z niektórymi odmianami. Mimo to są chętnie wykorzystywane, głownie ze względu na obfite owocowanie drzew na nich szczepionych oraz dość dobrą odporność na choroby wirusowe i guzowatość korzeni.

Grusze Karłowe - sadzenie, pielęgnacja i odmiany

Grusze Karłowe - sadzenie, pielęgnacja i odmiany

Przeważnie grusze karłowe wymagają przy uprawie podpory, gdyż mają słabo rozwinięte korzenie. Co do wymagań glebowych, grusze karłowe lubią żyzne gleby o umiarkowanej wilgotności. Nie poleca się sadzić ich na podmokłych terenach ani też na suchych i piaszczystych obszarach. Zimą młode sadzonki wymagają zabezpieczenia przed mrozem przez owinięcie np. słomą. Miejsce szczepienia pnia jest również wrażliwe dlatego najlepszym i najprostszym sposobem na jego zabezpieczenie jest kopczykowanie. Kopczyk można usypać z liści, trociny lub ziemi, a na wiosnę należy go rozgarnąć, gdyż drzewko może oddzielić się od podkładki. W ofercie Naszego sklepu znajdą państwo wyselekcjonowane odmiany zarówno wczesne/letnie jak i późne/jesienne. Dostępne są też dwa warianty sadzonek: z gołym korzeniem (kopane z gruntu) i w pojemniku. Jaką więc wybrać? Drzewka kopane z gruntu są tańsze i można je sadzić w dwóch terminach: wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (marzec-maj) oraz jesienią (wrzesień-listopad). Sadzonki gruszy karłowej w doniczkach można sadzić przez cały okres od marca do listopada, jeśli oczywiście pozwala nam na to pogoda. Najpopularniejszymi starymi odmianami są: Grusza Klapsa Faworytka, Jabłoń Koksa Pomarańczowa, Grusza Konferencja, Grusza Król Sobieski oraz Amfora. Ze względu na smak często wybierane są odmiany takie jak: Radana, Japońska Jabłkowa, Ukraińska, Patten. Natomiast jeśli szukamy grusz dobrych do przechowywania doskonale sprawdzą się: Santa MariaUta oraz Dicolor.

Grusze karłowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących cieszyć się owocami prosto z drzewa, a mającymi niewiele miejsca w ogrodzie gdyż zajmują dużo mniejszy obszar niż odmiany drzew normalnej wielkości. Dzięki temu że mają ograniczony wzrost ich korony są dużo łatwiejsze do formowania.

Jako odmiana gruszka uwielbia zaciszne i ciepłe miejsca takie jak południowe ściany budynków, a przy okazji bardzo łatwo układa się w szpaler. Zobacz co można zrobić z takich roślin wykorzystując prawie „zero” miejsca w ogrodzie.

Grusze Karłowe Grusze Karłowe
pixel