Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jabłonie karłowe i ich uprawa

Jabłonie karłowe

Jabłonie karłowe powstają poprzez szczepienie i formowanie rośliny na odpowiedniej dla danej odmiany podkładce karłowej lub półkarłowej. Wśród najczęściej stosowanych podkładek skarlających dla jabłoni możemy wymienić: P22, P59, P16, P9, M9, P60, P14, M26 i M27.

W naszej ofercie znajdą Państwo drzewka szczepione na najbardziej znanych i sprawdzonych podkładkach, takich jak: M9, P14 i M26.

M9 – to najbardziej znana podkładka karłowa. Drzewka na niej szczepione wcześnie wchodzą w okres owocowania, owocując obficie. Owoce ładnie się wybarwiają. Jest dosyć odporna na wiele chorób, jak parch i mączniak, zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia, ale wrażliwa na zarazę ogniową i bawełnicę korówkę. Charakteryzuje się płytszym system korzeniowym niż drzewka tradycyjne, dlatego polecana jest na gleby żyzne i dosyć wilgotne, wymaga również palikowania. Drzewka na niej szczepionej dorastają do 2m wysokości.

P14 - siła wzrostu jest intensywniejsza od podkładki M9. Drzewka szczepione na podkładce P14 dorastają do 2-2,5 m. Jest ona odporna na mróz i suszę, natomiast wrażliwa na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, dosyć podatna na mączniaka jabłoni i guzowatość korzeni. Początkowo rośnie szybciej niż M26, następnie wzrost drzewka słabnie. Wymaga stosowania podpór. Jabłonie na tej podkładce zaczynają obficie owocować już w drugim roku od posadzenia

Jabłonie karłowe

M26 – podkładka półkarłowa, rośnie silniej od podkładki P14. Jabłonie dorastają do 3,5 m wysokości. Jest ceniona ze względu na małą podatność parcha i mączniaka, średnio wrażliwa na pierścieniową zgniliznę podstawy pnia, dosyć odporna na guzowatość korzeni, natomiast wrażliwa na bawełnicę korówkę i zarazę ogniową. Już w drugim roku po posadzeniu rozpoczyna umiarkowane owocowanie, w miarę wzrostu drzewka zaczyna owocować obficie. Ma słaby system korzeniowy, dlatego wymaga prowadzenia przy słupkach. Zalicza się ją do podkładek mrozoodpornych. To jedna z najbardziej wartościowych podkładek do produkcji drzewek owocowych, a jej udział w ogólnej produkcji sadzonek jabłoni to aż 48%.

Jaką odmianę jabłoni wybrać?

Jaką odmianę jabłoni wybrać?

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno odmiany letnie, dojrzewające w połowie lipca jak: Oliwka Żółta (Papierówka), Geneva Early i dojrzewające pod koniec sierpnia: Ananas Berżenicki czy James Grieve. Z jesiennych smaków dzieciństwa na uwagę zasługuje Antonówka Zwykła (koniec sierpnia), Kosztela (połowa września), Malinówka (koniec września). Zimowe jabłonie to odmiany do przechowywania jak Koksa Pomarańczowa (do lutego), Florina (do marca) czy Boiken (do maja)

Wybierając odmiany do posadzenia kierujemy się nie tylko terminem dojrzewania owoców, ale również ich smakiem, odpornością drzewka na choroby, a nawet informacją, czy wymaga zapylacza w postaci posadzonej obok innej odmiany jabłoni.

Z odmian parchoodpornych bardzo popularny jest Topaz, który dojrzałość zbiorczą osiąga w połowie października i można go przechowywać do marca oraz Rajka, dojrzewająca w połowie października, która w chłodnym miejscu poleży do lutego.

Z odmian samopylnych najpopularniejszy jest niezwykle smaczny Ananas Berżenicki, dojrzewający pod koniec sierpnia i Cesarz Wilhelm - o soczystych, kwaskowatosłodkich owocach i lekko korzennym miąższu, dojrzewający pod koniec września.

jabłonie karłowe – sadzenie i pielęgnacja

Jabłonie karłowe – sadzenie i pielęgnacja

Drzewka w doniczkach można sadzić cały rok z wyłączeniem okresu zimowego, natomiast drzewka z gruntu nasadza się wczesną wiosną (kwiecień i maj) lub jesienią do pierwszych przymrozków (październik, listopad a nawet grudzień). Jabłonie najlepiej rosną w glebach gliniastych, które mieszany przed posadzeniem w torfem. Dołek do nasadzeń powinien mieć głębokość około 70 cm i szerokość około 40 cm. Jabłonie sadzimy tak, aby miejsce okulizacji nie zostało zasypane.

Młode sadzonki tuż po posadzeniu wymagają zabezpieczenia na zimę przed przemarznięciem. Można je owinąć słomą, agrowłókniną a nawet kartonem. Wskazane jest również kopczykowanie miejsca szczepienia. Kopczyk można usypać z ziemi, liści czy trociny. Ochroni on miejsce szczepienia przed silnym mrozem. Wczesną wiosną konieczne będzie jego rozgarnięcie, aby drzewko nie oddzieliło się od podkładki.

pixel