Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brzoskwinie karłowe

Brzoskwinia karłowa

Brzoskwinie to wyjątkowe drzewka owocowe, które na dobre osiedliły się w naszym klimacie. Drzewka brzoskwiń dostępne są w różnych odmianach, o różnych terminach owocowania i owocach: deserowych lub przetwórczych. A co z osobami, które nie mają miejsca w ogrodzie lub mają do dyspozycji tylko taras lub balkon? One także mogą uprawiać brzoskwinie – a dokładnie brzoskwinie karłowe.

Aby drzewko brzoskwini oscylowało finalnie na wysokości 2-3m musi być zaszczepione na specjalnej podkładce, która „wyhamowuje” wzrost rośliny. Dodatkowo podkładka ma zapewnić roślinie szlachetnej dobrze rozwinięty system korzeniowy, który prawidłowo będzie pobierał składniki odżywcze z podłoża. Obecnie do szczepienia brzoskwiń karłowych używa się trzech brzoskwiń nasiennych: Mandzurska, syberyjska Siberian C i Pumiselect.

Pierwsza z nich – siewka Mandźurska skarla drzewko na niej zaszczepione o około 15% w porównaniu do silnie rosnącej siewki Rakoniewieckiej. Ma także dużą odporność na mróz i sporą plenność. Kolejna to Siberian C – Odmiana wyselekcjonowana z polskich nasion w Kanadzie. Jest mrozoodporna, ale drzewka mogą cierpieć na raka bakteryjnego. Ostatnia z nich to Pumiselect – nowa i bardzo obiecująca podkładka, która skarla drzewka nawet o 50%. Mały rozmiar drzewka w żaden sposób nie wpływa na wielkość i jakość owoców. Postawiliśmy właśnie na tą podkładkę - w przypadku naszych brzoskwiń. Drzewka brzoskwiń karłowych na Pumiselect wcześnie wchodzą w owocowanie, a co najważniejsze – plonują corocznie na bardzo wysokim poziomie. Drzewka są dużo odporniejsze na mróz niżeli na wyżej wspomnianych podkładach. Jedyny minus to upodobanie brzoskwiń umiarkowanie wilgotnego podłoża. Gleba bardzo podmokła im nie odpowiada – ale większość drzew owocowych ich po prostu nie znosi.

Brzoskwinia karłowa – zalety

Brzoskwinia karłowa – zalety

  • wiosną, wiedząc o zbliżającym się przymrozku nocnym – z łatwością osłonimy wrażliwe kwiaty brzoskwiń poprzez okrycie drzewek agrotkaniną, lub schowamy roślinę w doniczce do pomieszczenia,
  • dzięki małym gabarytom możemy sadzić rośliny blisko siebie, bo około 1m jedno od drugiego,
  • bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania, przeważnie jest to drugi rok od wsadzenia,
  • średni plon z jednej rośliny to od 4 do 8 kg owoców,
  • po kilku latach rozmiar korony to około 150cm, więc pielęgnacja, ochrona czy zbiór to przysłowiowa „bułka z masłem”,
Brzoskwinia karłowa – jak uprawiamy?

Brzoskwinia karłowa – jak uprawiamy?

Owocowe drzewka karłowe możemy uprawiać zarówno na balkonach lub tarasach w pojemnikach jak i w gruncie. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe tak jak dla wszystkich roślin owocowych, z próchniczną i żyzną ziemią. Jeżeli wybierzemy lub też będziemy zmuszeni do uprawy w donicach możemy kupić gotowe podłoże, natomiast w gruncie możemy stanowisko wzbogacić mieszanką kompostu z ziemią ogrodniczą. Nawożenie tych roślin jest dość istotne, dlatego też warto dokarmiać rośliny – najlepiej zrównoważonym nawozem do roślin owocujących. Musimy także pamiętać, że nasadzając i uprawiając drzewko brzoskwini w donicy musimy je częściej nawozić. Poprzez częstsze podlewanie – szczególnie latem, dość szybko może wystąpić wyjałowienie gleby ze składników odżywczych.

pixel