Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki wiśni

30 produkty

Wiśnie karłowe – niskopienne drzewka owocowe!

Jeśli posiadamy mały ogród, to kupując drzewko zwracamy uwagę na jego podkładkę, aby była niskopienna. Takie drzewko dorasta tylko do określonej wysokości, a owoce możemy zbierać bez pomocy drabiny, co jest bardzo wygodne dla dzieci i dla osób starszych.

Czytaj więcej

Kiedy sadzić drzewka owocowe wiśni? 

Optymalny czas sadzenia drzewek owocowych wiśni zależy od klimatu, ale ogólnie najlepszym okresem do sadzenia jest wczesna wiosna lub jesień. W regionach o umiarkowanym klimacie, zwykle najlepiej sadzić drzewka w czasie, gdy ziemia jest wilgotna i temperatura jest umiarkowana.
Jeśli chodzi o szczegóły, to w strefie klimatycznej, gdzie zimy są mroźne, najlepiej sadzić drzewka wiśni jesienią, zwykle od września do listopada, przed nadejściem pierwszych przymrozków. W cieplejszych rejonach, na przykład w strefie 7b i wyżej, można sadzić drzewka wiśni wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Warto też pamiętać, że przed sadzeniem należy przygotować glebę, usuwając trawy i chwasty, a także dostarczyć odpowiednie nawozy i zapewnić wystarczającą ilość wody.

Jaką wybrać wiśnię do małego ogrodu?

Jeśli chcesz posadzić drzewko wiśni w małym ogrodzie, powinieneś wybrać odmianę, która będzie się dobrze rozwijać w ograniczonej przestrzeni. Istnieje wiele odmian wiśni, które są bardziej przystosowane do uprawy w mniejszych ogrodach, o mniejszej wysokości, mniejszej szerokości korony lub lepszej zdolności do przycinania.

Jedną z odmian, która dobrze rośnie w małych ogrodach, jest wiśnia karłowa Piemont. Jest to odmiana samopylna, która osiąga wysokość do około 2-3 metrów i wytwarza średniej wielkości, ciemnoczerwone owoce o słodkim smaku. 

Czy wiśnie potrzebują zapylaczy?

Tak, większość odmian wiśni wymaga zapylaczy, aby zapewnić optymalny plon. Wiśnie należą do roślin okopodobnych, które zazwyczaj są rozmnażane poprzez zapylenie krzyżowe, a więc wymagają zapylaczy do zapłodnienia kwiatów i owoców. Bez zapylaczy wiele odmian wiśni nie wytworzy owoców, lub będą one bardzo ograniczone.

Zapylacze mogą być innymi odmianami wiśni, lecz uwaga! Zapylacze nie są dobierane losową, są to określone odmiany, które są wyszczególnione każdej karcie produktu. Najlepiej jest sadzić zapylacze w pobliżu odmian wiśni, które chcesz uprawiać, aby zapewnić, że kwiaty zostaną zapylone.
W przypadku niektórych odmian wiśni samoopylnych, czyli takie, które same zapylają swoje kwiaty, lub są samopylne w pewnym stopniu, co oznacza, że wytworzą owoce, ale lepsze plony uzyskuje się, gdy są one zapylane przez inne drzewa. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dana odmiana wiśni wymaga zapylacza czy nie.

Wiśnie karłowe deserowe, na przetwory, na wino i do mrożenia!

W ogrodach przydomowych najlepiej jest sadzić najsmaczniejsze, deserowe drzewka wiśni, odporne na choroby i szkodniki. Odmiany różnią się przede wszystkim smakiem owoców i terminem ich dojrzewania. Możemy posadzić w ogrodzie zarówno odmiany deserowe, na przetwory, na wino, czy takie nadające się do mrożenia. Wiśnie najczęściej dzieli się na: czerechy (krzyżówki wiśni z czereśniami np. czereśniowiśnia Hortensja), szklanki (odmiany o jasnych owocach i bezbarwnym soku) i wiśnie czarne (idealne do przetworów).

Wiśnie karłowate i kilka słów o ich uprawie

Uprawa wiśni nie przysparza kłopotów nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Nie mają one specjalnych wymagań, rosną w każdym regionie naszego kraju. Wiśnie można uprawiać praktycznie na każdym rodzaju gleb, najlepiej będą rosły na glebach żyznych, ale poradzą sobie również na glebach piaszczystych. Warto zadbać o stanowisko do uprawy wiśni, gdyż tak jak grusze i jabłonie, nabierają smaku i wybarwiają się pod wpływem słońca. Wiśnie nie wymagają również specjalnego cięcia jak jabłoni. Krzaczasta korona drzewka i jego niewielka wysokość ułatwi nam zbiory.

Drzewka owocowe należy kupować tylko w zaufanych sklepach ogrodniczych, gdyż daje nam to pewność, że otrzymamy zdrowe sadzonki. Uzyskamy także wszelkie niezbędne informacje, jak sadzić i pielęgnować daną odmianę. Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty wiśni!

Dlaczego warto mieś drzewko owocowe wiśni w ogrodzie?

Posadzenie wiśni w ogrodzie może mieć wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć uprawę wiśni w ogrodzie:

  • Owoce: Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto posadzić wiśnię w ogrodzie, są owoce. Wiśnie są pyszne i zdrowe, bogate w wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze. W dodatku są niskokaloryczne i świetnie smakują w świeżych sałatkach, koktajlach, ciastach i dżemach.

  • Estetyka: Wiśnie są piękne i oryginalne, a kwitnące drzewo wiśniowe może być wspaniałą ozdobą ogrodu wiosną. Kwiaty wiśni są bardzo efektowne i mają piękny zapach, przyciągający pszczoły i inne owady zapylające, co może pomóc w zwiększeniu plonów innych owoców i warzyw w ogrodzie.

  • Sadzenie drzew: Wiśnie to piękne drzewa owocowe, które mogą stać się ozdobą ogrodu przez wiele lat. W zależności od odmiany, wiśnie rosną od 2 do 6 metrów wysokości, tworząc piękną koronę, która może chronić przed słońcem lub wiatrem, a także zapewniać prywatność w ogrodzie.

  • Ekologia: Sadzenie drzew owocowych, takich jak wiśnie, jest również dobrym pomysłem z ekologicznego punktu widzenia. Wiśnie pomagają w tworzeniu ekosystemu, przyciągając do ogrodu pszczoły i inne owady zapylające, które pomagają w zapyleniu innych roślin i poprawiają bioróżnorodność.

  • Zabawa w ogrodzie: Sadzenie i uprawa drzewa owocowego wiśniowego może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Wymaga to czasu i pracy, ale w nagrodę można cieszyć się pięknymi kwiatami i pysznymi owocami.

pixel