Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka kolumnowe

18 produkty

Drzewa owocowe kolumnowe - idealne do małego ogrodu!

Drzewa owocowe kolumnowe to specjalnie wyselekcjonowane odmiany drzew, które cechują się wąskim pionowym wzrostem. Są to zazwyczaj drzewa o małych rozmiarach, które nie wymagają dużo miejsca i dobrze sprawdzają się w ogrodach o niewielkich powierzchniach. Charakteryzują się one wąskim pokrojem, osiągającym zazwyczaj od 2 do 5 metrów wysokości, co umożliwia ich uprawę nawet w ograniczonych przestrzeniach, np. na balkonach, tarasach lub w niewielkich ogródkach. 

Czytaj więcej

Drzewa owocowe kolumnowe to idealne rozwiązanie dla miłośników drzewek owocowych, którzy nie mają dużo przestrzeni w swoim ogrodzie i brakuje im miejsca na rozłożyste korony. Drzewa owocowe kolumnowe stają się coraz popularniejsze. W miejscu gdzie normalnie rośnie jedno drzewo owocowe możemy posadzić kilka drzew owocowych kolumnowych.

Wśród drzew owocowych kolumnowych można wymienić takie odmiany jak kolumnowa wiśnia, kolumnowa porzeczka, kolumnowa gruszka czy kolumnowa jabłoń. Dzięki temu, że drzewa te rosną w formie kolumny, nie zajmują dużo miejsca, a przy tym dają możliwość cieszenia się smacznymi i zdrowymi owocami. Owoce zebranie jest łatwe, a pielęgnacja tych drzewek jest znacznie prostsza niż tradycyjnych drzew. Wymagają one zazwyczaj tylko przycinania, odchwaszczania i nawożenia.

Warto jednak pamiętać, że drzewa kolumnowe nie zawsze są w stanie zapewnić tak duże zbiory owoców jak tradycyjne drzewa. Ich plony są zwykle mniejsze, co jednak nie przeszkadza w cieszeniu się smakiem i aromatem zdrowych, domowych owoców.

Drzewa owocowe kolumnowe - idealnej jakości owoce!

Dzięki kolumnowej formie drzewa owocowego promienie słoneczne oświetlają równomiernie całe drzewo co pozwala dojrzeć wszystkim owocom. Ich smak jest wtedy jednolity. Skórkę oblewa piękny rumieniec. Owoce są bardzo atrakcyjne, wręcz kuszą swoim wyglądem.

Czy warto kupować owocowe drzewka kolumnowe?

Decyzja o zakupie owocowych drzewek kolumnowych zależy od wielu czynników, takich jak dostępność miejsca, preferencje smakowe, zainteresowania ogrodnicze oraz styl ogrodu czy działki. Poniżej przedstawiam kilka korzyści i wad, które warto wziąć pod uwagę przy decyzji o zakupie owocowych drzewek kolumnowych.

Korzyści drzewek kolumnowych:

  • Oszczędność miejsca - ze względu na swoją kolumnową formę, drzewka te zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne drzewa owocowe, co pozwala na uprawę w mniejszych ogrodach i działkach.
  • Łatwa pielęgnacja - drzewka kolumnowe wymagają mniej pracy przy cięciu, usuwaniu pędów wzdłużnych i wiązaniu niż tradycyjne drzewa owocowe.
  • Wczesne i obfite plony - dzięki temu, że drzewka kolumnowe osiągają szybciej dojrzałość niż tradycyjne drzewa owocowe, plony są zwykle wcześniejsze i bardziej obfite.

Wady drzewek kolumnowych:

  • Wyższa cena - drzewka kolumnowe są zazwyczaj droższe niż tradycyjne drzewa owocowe.
  • Mniejsza różnorodność - ze względu na swoją formę kolumnową, drzewka te często są szczepione tylko na jedną odmianę, co ogranicza wybór smaków i gatunków owoców.
  • Krótsza żywotność - drzewka kolumnowe często żyją krócej niż tradycyjne drzewa, co może być wynikiem mniej głębokiego systemu korzeniowego i cięcia w celu utrzymania kolumnowej formy.

Podsumowując, warto rozważyć zakup owocowych drzewek kolumnowych, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń w ogrodzie lub działce, cieszymy się szybkimi i obfitymi plonami, lub jeśli chcemy urozmaicić styl naszego ogrodu. Warto jednak pamiętać o wyższej cenie i mniejszej różnorodności odmian.

Kiedy sadzić owocowe drzewa kolumnowe?

Sadzenie owocowych drzew kolumnowych zależy od regionu, w którym się znajdujesz oraz od odmiany drzewa, które zamierzasz posadzić. W ogólności jednak, najlepszym czasem na sadzenie drzew kolumnowych jest wczesna wiosna oraz jesień dla drzewek kolumnowych kopanych z gruntu, zwykle w marcu lub kwietniu, albo w październiku i listopadzie kiedy gleba jest już wystarczająco ciepła i wilgotna, ale jeszcze nie zmarznięta.

Warto jednak pamiętać, że każda odmiana drzewa może mieć swoje preferencje co do czasu sadzenia, w związku z czym warto zapoznać się z informacjami na temat konkretnej odmiany, którą chcesz posadzić. Dobrą praktyką jest także unikanie sadzenia drzew w czasie mrozów lub wysokich temperatur, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kondycję drzewa.

Drzewa owocowe kolumnowe - uprawa i pielęgnacja

Drzewka owocowe kolumnowe są dostępne w dwóch wariantach: z gołym korzeniem i doniczce. Te pierwsze są nieco tańsze, lecz sadzić możemy je wiosną przed ruszeniem wegetacji lub jesienią, po opadnięciu liści. Drzewa kolumnowe mają podobne wymagania do przeciętnych drzewek owocowych z tą różnicą, że możemy sadzić je w mniejszych odstępach, lub uprawiać w donicach. Musimy pamiętać o tym, że odmiany kolumnowe, podobnie jak karłowe, mają dużo słabszą mrozoodporność. Dzięki kolumnowej formie okrycie na zimę nie sprawi nam większych trudności. Wytwarzają zarówno długopędy jaki i krótkopędy. Cięcie możemy ograniczyć jedynie do pielęgnacyjnego i odmładzającego, które będzie miało na celu usunięcie przemarzniętych pędów. Co najciekawsze cięcie nie spowoduje zmiany pokroju, drzewko będzie cały czas kolumnowe. Warto również pamiętać o przerzedzaniu zawiązków kwiatowych. Drzewka  te owocują bardzo obficie i nie są w stanie "wykarmić" wszystkich owoców, więc ten zabieg jest wręcz konieczny. 

Kiedy przycinać drzewa kolumnowe?

Przycinanie drzew kolumnowych jest ważnym elementem pielęgnacji tych drzew, ponieważ pomaga w kształtowaniu korony i zapewnia właściwe owocowanie. Oto kilka wskazówek dotyczących terminu przycinania drzew kolumnowych:

  • Wczesna wiosna lub późna jesień: przycinanie drzew kolumnowych zazwyczaj odbywa się wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy temperatura powietrza jest powyżej zera stopni Celsjusza. W tym czasie drzewa są jeszcze w stanie spoczynku i łatwiej znoszą cięcie. Każdą ranę pamiętaj aby zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
  • Przycinanie formujące: pierwsze przycięcie drzew kolumnowych powinno odbyć się tuż po posadzeniu, aby sformować koronę i pobudzić rozwój bocznych pędów.
  • Przycinanie letnie: przycinanie letnie jest również ważne, ponieważ pomaga kontrolować wzrost drzewa, usuwać uszkodzone i chore pędy oraz zapobiegać zbyt gęstej koronie.
  • Przycinanie zimowe: drzewa kolumnowe nie powinny być przycinane zimą, ponieważ w tym czasie są one w stanie spoczynku i mogą być wrażliwe na uszkodzenia.

Po jakim czasie owocuje Czereśnia kolumnowa?

Czereśnia kolumnowa to odmiana kolumnowa, która zaczyna owocować zwykle w ciągu 3-4 lat od posadzenia. Jednak, jak w przypadku większości drzew owocowych, czas ten może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak warunki uprawy, jakość gleby, warunki klimatyczne czy sposób pielęgnacji drzewa. W pierwszych latach po posadzeniu zaleca się stymulowanie wzrostu drzewa przez usuwanie młodych pędów, aby umożliwić rozwój korony i silny system korzeniowy. W kolejnych latach zaleca się regularne przycinanie i pielęgnację drzewa, aby zapewnić optymalne warunki do owocowania. 

Czereśnia kolumnowa Silva Mrozoodporna - Odmiana samopylna, mrozoodporna. Owoce twarde, soczyste z wyglądu i smaku podobne do czereśni karłowej Regina. Owocuje już po 3-4 latach.

Ile kg owoców z drzewka kolumnowego jabłoni?

Ilość owoców, jakie można uzyskać z drzewka kolumnowego jabłoni, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak odmiana jabłoni, wiek drzewa, warunki klimatyczne, system uprawy oraz odpowiednia pielęgnacja.

Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, drzewko kolumnowe jabłoni może przynieść od 10 do 20 kg owoców w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Niektóre odmiany jabłoni kolumnowych mogą przynosić nawet więcej owoców, jednak należy pamiętać, że ilość ta może być zmniejszona w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji, takiej jak brak odpowiedniego nawożenia, przycinania lub ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Warto jednak zaznaczyć, że drzewka kolumnowe jabłoni mają wiele zalet, takich jak mniejsze wymagania przestrzenne, co pozwala na uprawę nawet w ograniczonej przestrzeni, jak na przykład na balkonie lub tarasie. Jabłonie kolumnowe są również łatwiejsze do pielęgnacji i zbioru owoców, dzięki ich kolumnowemu kształtowi, co może być szczególnie korzystne dla początkujących ogrodników.

Jabłoń kolumnowa garden fountain z tej odmiany po kilku latach możesz zebrać 10-20kg owoców jabłek.

Drzewa owocowe kolumnowe producent

Jesteśmy szkółką drzewek owocowych i specjalizujemy się w produkcji drzew kolumnowych i półkarłowych. Nasze gospodarstwo mieści się na Kurpiowszczyźnie blisko Ostrołęki, dokładnie w miejscowości Kadzidło. Zapraszamy do zakupów online :-)


pixel