Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy jagoda kamczacka potrzebuje zapylacza?

2018-08-18
Czy jagoda kamczacka potrzebuje zapylacza?

Owoce jagody kamczackiej są niezwykle zdrowe i smaczne. W smaku przypominają prawdziwą leśną jagodę! Moda na ich sadzenie w ogrodzie rośnie. Ich owoce dojrzewają bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed pierwszymi truskawkami. Jest to zwykle pierwszy dojrzały owoc w ogrodzie! Do tego dużo większy od leśnej jagody! Nie są też wymagające w uprawie. Preferują stanowiska słoneczne i praktycznie każdy rodzaj gleby. Najlepiej jednak rosną na podłożu żyznym i lekko kwaśnym (pH 5,5–6). Krzewy jagody kamczackiej są też bardzo wytrzymałe zarówno na suszę, jak i mróz (do –35°C). Kwiatom nie przeszkadzają pierwsze wiosenne przymrozki (do –6°C). Krzewy dorastają do 1,2-1,5 m i są dosyć rozłożyste, dlatego należy je sadzić w odległości 1–1,5 m od siebie.
Należy pamiętać, że jagody kamczackie, tak jak borówki amerykańskie są obcopylne i konieczne są nasadzenia w grupach. Posadzone pojedynczo mogą wytwarzać mniejsze ilości zawiązków owoców, niż posadzone w grupie. Do obfitego owocowania potrzebują zapylenia krzyżowego z inną odmianą, kwitnącą w tym samym czasie.

Przykładowe zestawienie zapylających się odmian, kwitnących w tym samym czasie:

- jagoda kamczacka Wojtek, Zojka, Morena, Atut, Nimfa, Wołoszebnica i Duet
- Honeybee, Indigo Gem, Jugana, Borealis, Vostorg, Aurora, Bakczasarajski Velikan

Zastosowanie Owoców jagody kamczackiej

Owoce jagody kamczackiej najlepiej smakują zjedzone bezpośrednio z krzaczka, ale można przyrządzać z nich smaczne konfitury, a nawet suszyć. Są skarbnicą antyoksydantów, zawierają dużo witaminy A,C, miedź, jod i żelazo! Wzmacniają, obniżają ciśnienie, zapobiegają anemii, zmniejszają ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia, a najnowsze badania pokazują, że ich regularne spożywanie może chronić nawet przez promieniowaniem radioaktywnym. Sok z jagód kamczackich leczy grzybicę i owrzodzenia, a napary z liści czy kwiatów leczą choroby gardła, skóry i oczu. Ich właściwości lecznicze ceniono już od wieków w chińskiej i rosyjskiej medycynie ludowej. W Japonii nazywane są eliksirem życia!

Wszystkie odmiany jagody kamczackiej

Dlaczego jagoda kamczacka nie owocuje?

Jagoda kamczacka może nie owocować z różnych powodów.

  • Brak zapylaczy - Jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, co oznacza, że potrzebuje pyłku z innej rośliny, aby zawiązać owoce. Brak innych roślin jagody kamczackiej w pobliżu, które kwitną w tym samym czasie, może uniemożliwić zapylanie.
  • Niewłaściwe warunki uprawy - Jagoda kamczacka wymaga odpowiedniego podłoża, wilgotności, oświetlenia i pH gleby, aby dobrze rosnąć i owocować. Jeśli warunki są niewłaściwe, roślina może nie być zdrowa i produkować mniej owoców.
  • Uszkodzenia lub choroby - Jagoda kamczacka może być podatna na uszkodzenia i choroby, takie jak szara pleśń, rdza lub choroba bakteryjna. Te problemy mogą wpłynąć na zdrowie rośliny i zmniejszyć jej zdolność do owocowania.
  • Nieodpowiednie przycinanie - Jeśli jagoda kamczacka nie jest odpowiednio przycinana, może rosnąć zbyt gęsto, co może utrudnić owocowanie. Z drugiej strony, jeśli jest przycinana zbyt silnie, może spowodować, że roślina będzie miała mniej liści i mniej zdolności do fotosyntezy, co również może wpłynąć na zdolność do owocowania.

W przypadku braku owoców z jagody kamczackiej, warto dokładnie zbadać roślinę i jej warunki uprawy, aby zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie działania.

Uprawa i pielęgnacja jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to roślina, która wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji, aby dobrze rosła i owocowała. Jagoda kamczacka najlepiej rośnie w kwaśnej, wilgotnej glebie, na pełnym słońcu lub w lekkim cieniu, w umiarkowanych temperaturach. Wymaga regularnego nawożenia i przycinania, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami.

  • Gleba - Jagoda kamczacka najlepiej rośnie w kwaśnej glebie o pH od 4,5 do 6. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, ale nie zbyt mokra.
  • Oświetlenie - Jagoda kamczacka wymaga pełnego nasłonecznienia lub lekkiego cienia. Roślina najlepiej rośnie w miejscach z dobrą ekspozycją na światło słoneczne.
  • Wilgotność - Jagoda kamczacka wymaga wilgoci, ale zbyt mokre warunki mogą prowadzić do chorób i szkodników. Dobrze jest utrzymać glebę wilgotną, ale nie zalewaną.
  • Temperatura - Jagoda kamczacka najlepiej rośnie w umiarkowanych temperaturach, z temperaturą między 15 a 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i między 10 a 15 stopni Celsjusza w nocy.
  • Nawożenie - Jagoda kamczacka wymaga regularnego nawożenia, szczególnie w okresie wzrostu i owocowania. Dobrze jest stosować nawozy o niskiej zawartości azotu i wysokiej zawartości potasu.
  • Pielęgnacja - Jagoda kamczacka wymaga regularnego przycinania, aby zapewnić jej dobre nasłonecznienie i wentylację. Roślina może również wymagać ochrony przed chorobami i szkodnikami, takimi jak szara pleśń, rdza i mszyce.
W naszej ofercie szkółki krzewów owocowych możesz znaleźć szeroki wybór drzewka owocowekrzewy owocowe
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel