Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego borówka amerykańska nie kwitnie?

2018-02-05
Dlaczego borówka amerykańska nie kwitnie?

Borówka amerykańska, znana również jako jagoda amerykańska lub borówka wysoka, to roślina owocowa z rodziny wrzosowatych. Roślina ta jest uprawiana ze względu na swoje słodkie, soczyste owoce o niebiesko-fioletowej skórce. Jednakże, jeśli twoja borówka amerykańska nie kwitnie, może to oznaczać, że coś jest nie tak z twoją rośliną. W tym artykule omówimy główne przyczyny, dla których borówka amerykańska może nie kwitnąć.

Brak kwitnienia borówki amerykańskiej

Może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak brak odpowiedniego oświetlenia, zła jakość gleby, brak odpowiedniej ilości wody, brak odpowiedniego nawożenia, choroby lub szkodniki, przemarznięcie kwiatów. W celu zapewnienia zdrowego wzrostu i kwitnienia borówki amerykańskiej, należy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy oraz systematycznie kontrolować stan rośliny.

Borówka amerykańska lubi światło - Brak odpowiedniego oświetlenia 

Borówki amerykańskie wymagają co najmniej sześciu godzin dziennego światła słonecznego, aby kwitły. Jeśli twoja roślina jest zbyt cieniowana lub znajduje się w zbyt zacienionym miejscu, może to wpłynąć na jej zdolność do wytworzenia kwiatów. Dlatego ważne jest, aby uprawiać borówki amerykańskie w miejscu, gdzie będą miały dostęp do wystarczającej ilości światła słonecznego.

Borówka ma Złe pH gleby, jak sobie z tym radzić?

Borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby o pH pomiędzy 4,0 a 5,5, aby dobrze rosły. Jeśli twoja gleba jest zbyt zasadowa, może to uniemożliwić roślinie kwitnienie. Możesz zmierzyć pH gleby za pomocą testera pH, który dostępny jest w większości centrów ogrodniczych. Jeśli twoja gleba jest zbyt zasadowa, możesz dodać do niej siarczanu amonu lub siarczanu glinu, aby obniżyć pH.

Brak odpowiedniej ilości wody

Borówki amerykańskie wymagają stałego, ale niezbyt obfitego podlewania. Zbyt suche lub zbyt mokre warunki mogą wpłynąć na zdolność rośliny do wytworzenia kwiatów. Możesz sprawdzić wilgotność gleby, wkłuwając w nią patyk lub paluszek. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 5 cm, należy podlać roślinę. Jeśli gleba jest mokra, należy ograniczyć podlewanie.

Brak odpowiedniego nawożenia

Borówki amerykańskie wymagają odpowiedniego nawożenia, aby dobrze rosły i kwitły. Możesz użyć nawozów o wysokiej zawartości azotu, fosforu i potasu, aby zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze. Ważne jest jednak, aby nie używać zbyt dużych ilości nawozu, ponieważ może to spowodować spalenie korzeni rośliny. Stosuj sprawdzone nawozy do borówek

Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej

Innym powodem braku kwitnienia borówki amerykańskiej mogą być choroby lub szkodniki. Niektóre z chorób, które mogą wpłynąć na zdolność rośliny do kwitnienia, to np. antraknoza, mączniak prawdziwy i choroba korzeni. Z kolei szkodniki takie jak opryszczka jagodowa, jagodówka oraz przędziorki, mogą powodować zasychanie i obumieranie pędów oraz liści, co uniemożliwia roślinie wytworzenie kwiatów. W przypadku wystąpienia chorób lub szkodników, ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań, takich jak stosowanie preparatów chemicznych lub naturalnych metod kontrolowania szkodników.

Przemarznięcie kwiatów

Jest kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na brak kwitnienia borówki amerykańskiej. Rośliny te wymagają odpowiedniej temperatury do wytworzenia kwiatów i owoców. Jeśli temperatura spadnie zbyt nisko, kwiaty mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu, co uniemożliwi roślinie wytworzenie owoców.

Zwykle borówki amerykańskie są odporne na niskie temperatury, ale mogą ulec uszkodzeniu, jeśli temperatura spadnie poniżej -10°C. W przypadku wystąpienia mrozów wiosennych, może to spowodować uszkodzenie kwiatów i zahamowanie ich rozwoju.

Aby zapobiec przemarzaniu kwiatów borówki amerykańskiej, ważne jest, aby rośliny były posadzone w miejscu, gdzie będą miały odpowiednią ochronę przed mrozem i wiatrem. Można zastosować dodatkowe środki ochronne, takie jak agrotkanina lub słoma, aby zabezpieczyć rośliny przed zimnem.

W przypadku wystąpienia mrozów wiosennych, kiedy kwiaty już się pojawiły, można spryskać rośliny wodą, co pozwoli na pokrycie kwiatów cienką warstwą lodu i ochroni je przed uszkodzeniem przez mróz.

Brak zapylacza

Jeśli w ogrodzie została posadzona tylko jedna borówka, to koniecznie należy dosadzić drugą. Należy pamiętać, aby była to inna odmiana. Borówki amerykańskie są obcopylne i do obfitego owocowania wymagają posadzonej w sąsiedztwie innej odmiany.

Ważna jest pielęgnacja

Borówki amerykańskie to bardzo wdzięczne krzewy owocowe. Jeśli je odpowiednio pielęgnujemy to obficie rodzą bardzo smaczne jagody. Musimy jednak pamiętać, że mają specyficzne wymagania glebowe i są bardzo wrażliwe na suszę. Nie znoszą wapnia w glebie, należy je sadzić do gleby o odczynie kwaśnym (pH gleby w przedziale 4,0-5,5). Jeśli takiej nie posiadamy w ogrodzie, należy do wykopanego dołka, w który będziemy sadzić borówki wsypać ziemię do roślin kwaśnolubnych. Do uzyskania kwaśnego odczynu gleby stosuje się także korę sosnową, nawozy z mikroelementami do borówek czy zakwaszasz do rozpuszczania w wodzie. I pamiętajmy o obfitym podlewaniu, szczególnie w okresie suszy!
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również wycinanie starych pędów, które owocowały dłużej niż 4 lata. Liczba owoców na starych pędach spada z roku na rok.

Uniwersalny zapylacz borówki amerykańskiej:

Borówka amerykańska Sierra - średnio-wczesna o plennym owocowaniu. Sam krzew jest średniej wielkości.

Borówka amerykańska Bluecrop - duża, deserowa borówka średnio-wczesna. Krzew dorastający do 2m.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018

Polecane

Wosk do sadzonek 1 litr

Wosk do sadzonek 1 litr

16,70 zł brutto334 pkt.
pixel