Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobroczynek gruszowy - naturalny pogromca przędziorków szpecieli

2019-03-01
Dobroczynek gruszowy - naturalny pogromca przędziorków szpecieli

Przędziorki są przekleństwem dla każdego posiadacza ogrodu. Ciężko je dostrzec, a najczęściej ich obecność poznajemy już po pierwszych objawach żerowania. A wtedy niestety jest zbyt późno na ochronę. Również chemiczna ochrona przed przędziorkiem to niełatwa sprawa, gdyż inne preparaty są na jaja tych szkodników, inne na larwy, a jeszcze inne na formy dorosłe. Także walka z przędziorkiem dla amatora to prawdziwa katorga.

Dobroczynek gruszowy — pozytywne opinie ogrodników!

Na szczęście, przez takie duże SZ mamy w darze od Matki natury dobroczynka gruszowego! Jest to drapieżny roztocz, który jest naturalnym wrogiem przędziorków i szpecieli. Ciało ma on błyszczące i osiąga rozmiary 0,4 - 0,7 mm. Zimują w załamaniach kory lub opaskach zapłodnione samice dobroczynka, a wiosną jak temperatura wynosi powyżej 10'C wychodzą i rozpoczynają żer na przędziorkach. Już jedna samica dobroczynka niszczy 8 przędziorków dziennie i około 550 sztuk w ciągu życia. Szpecieli dziennie wysysa nawet 300! Dobroczynki gruszkowe odżywiają się także jajami szkodników. Nie pogardzą także pokarmem zastępczym: innymi roztoczami, strzępkami grzybni, pyłkiem kwiatowym, jajami drobnych owadów. Przeważnie w ciągu roku rozwija się od 2 do 4 pokoleń.

Korzyści ze stosowania dobroczynka jest naprawdę wiele: setki przędziorków i tysiące szpecieli zostaje zniszczonych, nie mając przędziorków, będzie pożywiać się innymi pokarmami, szybko się rozmnaża, zimuje w naszych warunkach, żerować rozpoczyna na tyle wcześnie, że szkodniki nie zdąża wyrządzić żadnych szkód. Aplikacja dobroczynka też jest niezwykle prosta. Wieszamy na drzewkach i krzewach filcowe opaski zawierające mnóstwo osobników tego drobnoczynnego roztocza.


Dobroczynek gruszowy 25 opasek — najczęściej wybierany produkt w 2019!

W ofercie jest również dobroczynek 50 opasek oraz 500 opasek.


Dawkowanie:

Drzewa owocowe:

  • A: W młodych lub intensywnych sadach najlepsze efekty osiągniemy zakładając jedną opaskę na jedno drzewo.
  • B: w starszych sadach z większymi drzewami: 2-3 paski na drzewo

Krzewy:

  • Minimalnie 1 opaska, na co 3-ci krzewie. Szybkie i dobre wyniki uzyskuje się zazwyczaj po zastosowaniu 1 opaski na każdy krzew.

Winorośl:

  • Opaski zakładamy, na co drugiej roślinie.


Przechowywanie i transport
Drapieżne roztocza są ukryte w filcowych taśmach i są dostarczane jedynie w sezonie zimowym lub wczesną wiosną. Materiał powinien być zawieszony bezpośrednio po dostarczeniu. W razie potrzeby możne być przechowywany do kilku tygodni w chłodniach lub w nieogrzewanych piwnicach. Mróz nie jest szkodliwy, ale temperatury powyżej 10 stopni szybko aktywują roztocza.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

Dobroczynek gruszowy 50 opasek DARMOWA WYSYŁKA

Dobroczynek gruszowy 50 opasek DARMOWA WYSYŁKA

Cena regularna: 198,76 zł brutto138,02 zł brutto
Dobroczynek gruszowy 25 opasek DARMOWA WYSYŁKA

Dobroczynek gruszowy 25 opasek DARMOWA WYSYŁKA

Cena regularna: 136,38 zł brutto94,01 zł brutto
pixel