Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe w ogrodzie

2023-02-17
Drzewka owocowe w ogrodzie

Stare odmiany drzewek owocowych

Stare odmiany drzewek owocowych to odmiany, które zostały wyhodowane przed II wojną światową. Są to odmiany, które cieszyły się popularnością w XIX i XX wieku, ale z czasem zniknęły z rynku z powodu wprowadzenia nowszych odmian, które były bardziej wydajne lub bardziej odporniejsze na choroby i szkodniki. Jednakże, wiele z tych starych odmian nadal ma swoich zwolenników i jest uprawianych w ogrodach amatorów i sadowników, którzy doceniają ich smak i wartości kulturowe.

Oto kilka przykładów starych odmian drzewek owocowych:

 • Jabłoń Antonówka: Jedna z najstarszych odmian jabłoni, pochodząca z Polski. Charakteryzuje się soczystym i kwaśnym smakiem oraz intensywnym aromatem. Owoce antonówki są małe do średniej wielkości i mają zielono-żółtą skórkę z czerwonym rumieńcem.

 • Jabłoń Szara Reneta, Jabłoń Złota Reneta: Stara odmiana jabłoni, która pochodzi z Holandii. Charakteryzuje się soczystym i słodkim smakiem oraz miękką i soczystą konsystencją. Owoce renety są średniej wielkości, zielone z czerwonymi smugami i plamami.

 • Śliwa Węgierka: Odmiana śliwy pochodząca z Węgier. Charakteryzuje się słodkim i aromatycznym smakiem oraz dużymi owocami o ciemno-niebieskiej skórce. Śliwa Węgierka jest popularna w Polsce i często wykorzystywana do wędzenia mięsa.

 • Gruszka Konferencja: Stara odmiana gruszki, która pochodzi z Holandii. Charakteryzuje się słodkim i aromatycznym smakiem oraz miękką i soczystą konsystencją. Owoce gruszki konferencji są średniej wielkości, zielone z czerwonym rumieńcem.

 • Morela wczesna: Odmiana moreli, która charakteryzuje się dużymi, soczystymi owocami o słodkim smaku i intensywnym aromacie. Morela wczesna jest jedną z najwcześniej dojrzewających odmian moreli i jest bardzo popularna w kuchni.

Sadzenie starych odmian drzewek owocowych to świetny sposób na przywrócenie tradycyjnych smaków i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Warto poszukać takich odmian i wyhodować je w swoim ogrodzie.

Jakie gatunki drzew owocowych sadzić?

Istnieje wiele różnych gatunków drzew owocowych, które można sadzić w ogrodzie w zależności od preferencji smakowych, klimatu, warunków glebowych i przestrzeni ogrodowej. Oto kilka popularnych gatunków drzew owocowych, które warto rozważyć:

 • Jabłoń - jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców w świecie. Jabłoń jest stosunkowo łatwa w uprawie, a odmiany różnią się smakiem, teksturą i czasem dojrzewania.
 • Gruszka - gruszki są pyszne i soczyste, a drzewa gruszowe są łatwe w uprawie i dostępne w wielu różnych odmianach.

 • Brzoskwinia - brzoskwinie są słodkie i soczyste, a drzewa brzoskwiniowe są piękne i łatwe w uprawie.

 • Morela - morele są słodkie i soczyste, a drzewa morelowe są łatwe w uprawie i dostępne w wielu różnych odmianach.

 • Śliwa - śliwki są pyszne i soczyste, a drzewa śliwowe są łatwe w uprawie i dostępne w wielu różnych odmianach.

 • Wiśnia - wiśnie są pyszne i soczyste, a drzewa wiśniowe są łatwe w uprawie i dostępne w wielu różnych odmianach.

Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego gatunku drzewa owocowego zależy od wielu czynników, takich jak klimat, warunki glebowe, preferencje smakowe i przestrzeń ogrodowa. Przed zakupem drzewka owocowego należy dokładnie przemyśleć jego umiejscowienie w ogrodzie i zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania.

Jakie drzewa owocowe posadzić na małej działce?

Jeśli masz mały ogród, to warto rozważyć posadzenie kilku drzewek owocowych, które nie tylko dostarczą Ci świeżych owoców, ale także ozdobią Twoją przestrzeń zielonymi liśćmi i kwiatami. Oto kilka przykładów drzewek owocowych, które nadają się do uprawy w małych ogrodach:

 • Drzewka cytrusowe - drzewka cytrusowe, takie jak cytryny, pomarańcze czy mandarynki, można uprawiać w dużych donicach i przenosić wewnątrz w chłodniejszych miesiącach. Są one dosyć odporne i nie wymagają dużo miejsca.

 • Drzewka wiśni - drzewka wiśniowe są stosunkowo małe i mogą być uprawiane w ogródkach lub w dużych pojemnikach. Dostarczają one pysznych owoców na początku lata i stanowią piękną ozdobę dla Twojego ogrodu.

 • Drzewka jabłoni - istnieją odmiany jabłoni, które są stosunkowo małe i wykazują dobrą odporność na choroby. Są one dosyć łatwe w uprawie i dostarczą Ci pysznych owoców na jesieni.

 • Drzewka moreli - drzewka moreliowe są małe i dostarczają pysznych, soczystych owoców na wiosnę.

 • Drzewka gruszy - drzewka gruszowe są stosunkowo małe i mogą być uprawiane w ogródkach lub w dużych pojemnikach. Dostarczają one pysznych owoców na jesieni.

 Jakie drzewa owocowe mogą rosnąć obok siebie?

Niektóre gatunki drzew owocowych mogą być uprawiane obok siebie, ponieważ wymagają podobnych warunków wzrostu i podobnych wymagań glebowych, co ułatwia ich pielęgnację. Oto drzewka owocowe, które można uprawiać obok siebie:

 • Jabłonie i grusze: Jabłonie i grusze to gatunki, które wymagają podobnych warunków i są dość odporne na choroby, dlatego mogą być uprawiane obok siebie. Warto jednak pamiętać, że grusze często rosną szybciej niż jabłonie, co może prowadzić do dominacji jednego z drzew.

 • Śliwy, wiśnie i czereśnie: Drzewka owocowe czereśni, śliwy i wiśni to gatunki, które również można uprawiać obok siebie, ponieważ wymagają podobnych warunków. Warto jednak pamiętać, że czereśnie rosną szybciej niż śliwy i zaczną dominować, jeśli nie będą poddawane regularnemu cięciu.

 • Morele i brzoskwinie: Morele i brzoskwinie to gatunki, które często są uprawiane obok siebie, ponieważ wymagają podobnych warunków i są dość odporne na choroby. Warto jednak pamiętać, że morele mogą być wrażliwe na przymrozki, a brzoskwinie są bardziej odporne na te warunki.

 • Pigwy i grusze: Pigwy i grusze to gatunki, które często są uprawiane razem, ponieważ wymagają podobnych warunków i są dość odporne na choroby. Pigwy często rosną wolniej niż grusze, więc warto pamiętać, aby nie przyciemniać ich zbyt bardzo.

Podsumowując, wiele gatunków drzew owocowych można uprawiać obok siebie, ale ważne jest, aby wybierać gatunki, które wymagają podobnych warunków wzrostu i aby dbać o odpowiednie cięcie i pielęgnację, aby każde drzewo miało odpowiednią ilość miejsca i światła do wzrostu i owocowania.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Półkarłowa Jabłoń Szara Reneta

Półkarłowa Jabłoń Szara Reneta

28,00 zł brutto560 pkt.
Morela Wczesna z Morden START PACK

Morela Wczesna z Morden START PACK

33,34 zł brutto666.80 pkt.
Grusza Konferencja

Grusza Konferencja

32,08 zł brutto641.60 pkt.
Śliwa Węgierka Wczesna START PACK

Śliwa Węgierka Wczesna START PACK

32,50 zł brutto650 pkt.
pixel