Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie drzewa i krzewy owocowe najlepiej sadzić wiosną, a jakie jesienią

2018-07-18
Jakie drzewa i krzewy owocowe najlepiej sadzić wiosną, a jakie jesienią

Okres, który wybierzemy zależy w głównej mierze od chęci i możliwości. Nasadzając krzewy i drzewka wiosną jesteśmy sezon "do przodu", gdyż rośliny zaczynają wegetację w naszym ogrodzie, jak również ją kończą. Ponadto pamiętamy o podlewaniu nowo posadzonych roślin. Wiosenny okres nasadzeń trwa od początku kwietnia do końca maja. Wiosenne sadzenie wykonujemy sprawnie i bez ociągania się, gdyż operacja słoneczna jest intensywniejsza niż na jesieni, gdzie do pomocy mieliśmy dużą wilgotność powietrza oraz mgły. Jeśli rośliny trzeba przechowywać przez kilka dni, wystarczy starannie przysypać korzenie ziemią, jeżeli jest bez balotu i zalać wodą. 
Krzewy i drzewa posadzone jesienią zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Wybierając termin jesienny trzeba pamiętać o zabezpieczeniu miejsca szczepienia kopczykiem ziemi, a w razie mroźnej i wietrznej zimy okryć część nadziemną np. agrowłókniną. Korzystnie również wpływa wysoka wilgotność gleby, dzięki której rośliny nie są narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. W tych miesiącach równie ważne i korzystne dla roślin są: duża wilgotność powietrza i częste mgły.
Jedyną wytyczną dla pory sadzenia może być mrozoodporność roślin. Dlatego lepiej te mrozoodporne posadzić jesienią, a z wrażliwymi poczekać na wiosnę.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel