Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie drzewa i krzewy owocowe najlepiej sadzić wiosną, a jakie jesienią

2023-08-03
Jakie drzewa i krzewy owocowe najlepiej sadzić wiosną, a jakie jesienią

Okres, który wybierzemy, zależy w głównej mierze od chęci i możliwości. Nasadzając krzewy i drzewka wiosną, jesteśmy sezon "do przodu", ponieważ rośliny zaczynają wegetację w naszym ogrodzie, jak również ją kończą. Ponadto pamiętamy o podlewaniu nowo posadzonych roślin. Wiosenny okres nasadzeń trwa od początku kwietnia do końca maja. Wiosenne sadzenie wykonujemy sprawnie i bez ociągania się, gdyż intensywność nasłonecznienia jest większa niż jesienią, gdy mieliśmy dużą wilgotność powietrza oraz częste mgły. Jeśli rośliny trzeba przechowywać przez kilka dni, wystarczy starannie przysypać korzenie ziemią, jeżeli nie mają balotu, i zalać wodą.

Krzewy i drzewa posadzone jesienią zdążą zregenerować swój system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Wybierając termin jesienny, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu miejsca szczepienia kopczykiem ziemi, a w razie mroźnej i wietrznej zimy okryć część nadziemną np. agrowłókniną. Korzystnie również wpływa wysoka wilgotność gleby, dzięki której rośliny nie są narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. W tych miesiącach równie ważne i korzystne dla roślin są: duża wilgotność powietrza i częste mgły.

Jedyną wytyczną dla pory sadzenia może być mrozoodporność roślin. Dlatego lepiej posadzić te mrozoodporne jesienią, a te wrażliwe poczekać na wiosnę.

Pamiętaj, że sadzonki w pojemnikach możesz sadzić wiosną, latem i jesienią, zaś drzewka kopane z gruntu wiosną lub jesienią. 

pixel