Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie jabłonie wybrać stare czy nowe odmiany?

2023-03-09
Jakie jabłonie wybrać stare czy nowe odmiany?

Wybór między starymi a nowymi odmianami jabłoni zależy w dużej mierze od preferencji smakowych i celu uprawy.

Stare odmiany jabłoni, jak np. Antonówka, Reneta, Malinówka, Papierówka czy Boscop, często charakteryzują się wyjątkowym aromatem i smakiem, który może być bardziej zróżnicowany i interesujący niż u nowych odmian.  

Nowe odmiany, takie jak Pink Lady, Honeycrisp czy Jazz, zostały wyselekcjonowane w celu uzyskania lepszych właściwości smakowych, wytrzymałości na choroby i szkodniki, a także dłuższej trwałości przechowywania. Wiele z nich może być łatwiejsze w uprawie i wymagać mniej intensywnej ochrony, co może być korzystne dla producentów.

Ostatecznie, wybór między starymi a nowymi odmianami jabłoni zależy od preferencji smakowych, klimatu i gleby, a także od celu uprawy (np. dla celów handlowych lub prywatnych). Warto także zwrócić uwagę na dostępność sadzonek oraz na to, czy dana odmiana jest dobrze dostosowana do warunków klimatycznych i glebowych w danym regionie.

Najbardziej znane stare odmiany jabłoni

Istnieje wiele starych odmian jabłoni, które są uprawiane od wieków. Jabłonie są najpopularniejsze w Polsce i cieszą się dużym zainteresowaniem, do łask wróciły stare odmiany, poniżej najpopularniejsze z nich: 

Jabłoń Antonówka - jedna z najstarszych odmian, pochodząca z Rosji. Owoce są zielono-żółte z czerwonym rumieńcem i charakteryzują się wyjątkowym aromatem.
Jabłoń Złota Reneta - popularna odmiana jabłoni, pochodząca z Europy. Owoce są duże i mają charakterystyczny, słodko-kwaśny smak.
Jabłoń Szara Reneta - łtwa w pielegnacji, idealna na przetwory i do przechowywania. Owoce z kwaśnym posmakiem, odmiana późna.
Jabłoń Belle de Boskoop - odmiana pochodząca z Holandii, znana od połowy XIX wieku. Owoce są duże, czerwone lub żółte, o kwaśnym smaku.
Jabłoń Grafsztynek - odmiana pochodząca z Danii, znana od XVIII wieku. Owoce są duże, zielono-żółte z czerwonym rumieńcem i kwaśnym smakiem.
Jabłoń Red Delicious - odmiana pochodząca z USA, znana od początku XX wieku. Owoce są duże, czerwone i słodkie.
Jabłoń McIntosh - odmiana pochodząca z Kanady, znana od początku XX wieku. Owoce są duże, zielono-żółte z czerwonym rumieńcem i kwaśnym smakiem.
Jabłoń Jonagold - odmiana pochodząca z USA, uzyskana przez krzyżowanie odmian Jonathan i Golden Delicious. Owoce są duże, żółto-czerwone i charakteryzują się słodkim smakiem z nutą kwaśności.
Jabłoń Oliwka Żółta - Papierówka - letnia odmiana jabłoni z dużymi owocami, odporna na mróz i choroby
Jabłoń Kronselka - stara jesienna odmiana jabłoni o smacznych deserowych owocach.
Jabłoń Anannas Berżenicki - samopylna jabłoń pochodząca z Litwy, dojrzewa późno ok. II połowa sierpnia.
Jabłoń Malinówka - najbardziej popularna stara odmiana jabłoni owocująca wrzesień/październik (odmiana jesienna). Rodzi corocznie i obficie, jabłoń deserowa.
Jabłoń Kosztela - wspomnienie z dzieciństwa, owoce średniej wielkości słodkie, dojrzałość zbiorcza w połowie września.

Biologia gatunku jabłoni domowej

Jabłoń domowa naukowo znana jako Malus domestica, to gatunek drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to gatunek o wymaganiach klimatycznych umiarkowanych, który preferuje gleby żyzne i wilgotne, o odczynie pH w zakresie od 6,0 do 7,0.

Drzewko jabłoni jest rośliną wieloletnią, osiągającą wysokość od 2 do 10 metrów, jest to uzależnione od podkładki i odmiany. Posiada charakterystyczne, błyszczące liście o długości 5-12 cm i szerokości 3-6 cm, które są ciemnozielone na wierzchu i jaśniejsze od spodu. Kwiaty jabłoni mają pięć płatków, są zwykle białe lub różowe i rozwijają się w kwiatostanach zawierających kilka do kilkunastu kwiatów.

Jabłoń jest rośliną owocową, która jest uprawiana na całym świecie ze względu na swoje smaczne owoce. Owoce jabłoni zwyczajnej są kulistego kształtu, zwykle o średnicy 5-10 cm, z gładką lub chropowatą skórką, w zależności od odmiany. Zawierają one soczyste miąższ i nasiona. Jabłka zawierają wiele witamin i składników mineralnych, a ich spożycie jest związane z wieloma korzyściami dla zdrowia.

Jabłoń rozmnaża się zwykle przez szczepienie, choć można ją również rozmnażać przez sadzonki lub przez nasiona. W uprawie komercyjnej, rośliny te są zwykle hodowane w formie drzewek owocowych, które są pielęgnowane w celu uzyskania jak największej ilości i jakości owoców.

Jak zabezpieczyć sadzonki jabłoni na zimę?

Aby zabezpieczyć sadzonki jabłoni przed zimą, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

  • Ochrona przed mrozem: W okresie zimowym zaleca się osłanianie młodych sadzonek przed zimnymi wiatrami i mrozem. Można to zrobić za pomocą agrowłókniny, torfowca lub słomy. Ochrona powinna trwać do momentu, gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na stałym poziomie.
  • Nawadnianie: Ważne jest, aby przed zimą odpowiednio nawodnić sadzonki jabłoni. W ten sposób ziemia będzie miała wystarczającą ilość wody, a korzenie roślin będą mogły przetrwać zimowe miesiące. Jeżeli zimą jest bez śniegu, podlej drzewka owocowe w czasie odwilży.
  • Usuwanie chwastów: Przed zimą zaleca się również usunięcie chwastów i innych roślin, które mogą konkurować z młodymi sadzonkami o wodę i składniki odżywcze.
  • Przycinanie: Przycinanie młodych drzewek jabłoni przed zimą może pomóc wzmocnić korzenie i zwiększyć odporność rośliny na niskie temperatury.
  • Ochrona przed zwierzętami: W okresie zimowym niektóre zwierzęta, takie jak zające, sarny czy jelenie, mogą zacząć żerować na młodych drzewkach jabłoni. Aby zapobiec temu, można zastosować różnego rodzaju ochrony, takie jak siatki lub specjalne środki odstraszające.

Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie sadzonek jabłoni przed zimą jest kluczowe dla zdrowego wzrostu i rozwoju drzewek w kolejnym sezonie.

 

pixel