Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja malin letnich i jesiennych

2023-11-15

Uprawa malin nie jest wcale skomplikowana ani trudna, ale nie zaszkodzi pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W każdym razie dla malin wybieramy jasne, słoneczne miejsca, słabo znoszą zbyt duży cień i mają tendencję do rozciągania się na słońcu. Uprawę zaleca się na terenach do 500 m npm Na większych wysokościach nie rosną idealnie. Najbardziej odpowiednim okresem do sadzenia malin jednokorzeniowych jest październik, a następnie miesiące wiosenne.

Sadzenie i podłoże dla malin:

Sadzimy je na glebie próchnicznej, średniociężkiej, dobrze przepuszczalnej, o wystarczającej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Jeśli wcześniej wprowadziliśmy do gleby kompost, wystarczy wykopać dół o wymiarach 30x30x30. Rośliny sadzimy około 5 cm niżej niż rosły w szkółce. Staramy się nie uszkodzić pąków. Rośliny sadzi się w odległości 40-60 cm.  

Nawożenie malin:

Maliny mają zwiększone wymagania nawozowe. Nawozimy wczesną wiosną przed kwitnieniem nawozami wieloskładnikowymi takimi jak NPK i Cererit. Co 3 i 4 rok wprowadzamy do gleby dojrzały kompost.   

Podlewanie malin:

Regularnie uzupełniamy wilgoć, szczególnie w przypadku młodych roślin i podczas nadmiernie gorących lat.  

Przycinanie malin:

Przycinanie malin odmian jednorocznych i dwuletnich jest kluczowym elementem pielęgnacji, mającym wpływ na ich wzrost, owocowanie i zdrowie.

Odmiany owocujące na Jednorocznych pędach (maliny jesienne):

Maliny odmian jednorocznych owocują na pędach powstałych w danym sezonie. Przycinanie ma na celu usunięcie starych, martwych pędów i pobudzenie rozwoju nowych, silnych pędów owocowych.

Przycinanie malin jesiennych:

Maliny owocujące na pędach jednorocznych wymagają specyficznego podejścia do przycinania. Po zakończonym okresie owocowania zaleca się odcięcie wszystkich pędów tuż nad ziemią, pozostawiając jedynie 5-10 cm. Wiosną, z tej krótkiej tyczki, wyrosną nowe pędy, które zaowocują jeszcze w tym samym roku jesienią. Choć może się wydawać, że takie intensywne przycinanie może zaszkodzić malinom, to nic bardziej mylnego. Przycinanie malin jesienią jest ich charakterystyczną cechą. Na większych plantacjach często stosuje się tzw. tłuki, które jednocześnie koszą wszystkie maliny nad ziemią, umożliwiając nowym pędom swobodny rozwój.

Stymulowanie Nowego Wzrostu:

Rozwijaj młode pędy: Zwróć uwagę na młode pędy, które rosną z bazy krzewu. Zachęcaj je do wzrostu, usuwając słabsze gałęzie i pozostawiając te, które są silniejsze.

Nawożenie:

Nawożenie przed kwitnieniem: Wczesną wiosną zastosuj nawozy bogate w azot, aby wspomóc wzrost nowych pędów.

Odmiany Dwuletnie (maliny letnie):

Maliny odmian dwuletnich owocują na pędach, które powstają w pierwszym roku, a owocują w drugim. Przycinanie ma na celu utrzymanie zdrowych pędów, usuwanie starych i stymulowanie nowego wzrostu.

Przycinanie malin letnich:

Owocujące na dwuletnich pędach maliny charakteryzują się zbieraniem owoców w czerwcu i lipcu. Po zakończonym okresie zbiorów zaleca się przycinanie pędów, na których już pojawiły się owoce, odciętych około 5 cm nad powierzchnią ziemi. Stare pędy są brązowe, zdrewniałe i grubsze, podczas gdy młode są zielone i łatwo je rozróżnić. Ważne jest pozostawienie młodych pędów, ponieważ to na nich pojawią się owoce w kolejnym roku.

Stymulowanie Nowego Wzrostu:

Usuń słabe pędy: Znajdź i usuń słabe, chore lub uszkodzone pędy, aby skupić siły rośliny na zdrowych gałęziach.

Nawożenie po owocowaniu:

Nawożenie po owocowaniu: Po zbiorze owoców zastosuj nawozy z wyższym udziałem potasu, aby wspomóc utrzymanie siły i przygotować rośliny do zimy. 

Choroby i szkodniki malin:

Maliny mogą cierpieć na kilka chorób grzybiczych lub wirusowych, które powodują deformację liści i pąków kwiatowych. Wektorami są różnego rodzaju owady (mszyce itp.). Skonsultujemy się z powszechnie dostępnymi preparatami takimi jak Mospilan, Pirimor, Plenum, Metation itp. Jeżeli na młodych pędach pojawią się niebiesko-szare plamy sięgamy po Champion 50WP (można go stosować również profilaktycznie). Jeśli mamy do czynienia z żółtymi lub brązowymi plamami na liściach, które stopniowo obumierają, to prawdopodobnie nasza malina została zaatakowana przez rdzę malinową. Po usunięciu zainfekowanych liści potraktuj roślinę preparatem miedzi (Champion 50WP).
pixel