Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podkładki drzew owocowych co oznaczą?

2018-05-19
Podkładki drzew owocowych co oznaczą?

 


W naszej ofercie znajdziesz drzewa szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych. Wszystkie drzewka owocowe karłowe są dostępne w dwóch wariantach doniczce i z gołym korzeniem zabezpieczone balotem. Wszystkie drzewka owocowe mini, duo i kolumnowe są szczepione na podkładkach karłowych.
Podkładki na których szczepimy drzewka owocowe:Jabłonie - podkładka M9 i M7
Gruszę - podkładka z pigwy
Czereśnie – colt
Wiśnie – antypka
Śliwa - siewka węgierki Wangenheima

Charakterystyka podkładek.

Podkładka M9

Podatność na choroby: Średnio podatna na mączniaka i parcha, dość wrażliwa na zarazę ogniową, mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, wrażliwa na bawełnicę korówkę.
Charakterystyka: Korzystnie wpływa na owocowanie i wybarwienie owoców. Jest wrażliwa na suszę. Na świecie wyselekcjonowano kilkanaście klonów różniących się między sobą kilkoma cechami. Różnią się one czasami niewiele plonami, ale są to zazwyczaj różnice mało istotne. W Polsce znalazły zastosowanie dwa typy: T 337 pochodzący z Holandii i charakteryzujący się mniejszą siłą wzrostu od oryginału i nadający się na gleby o uregulowanych stosunkach wodnych, i RN 29 pochodzący z Belgii łatwiejszy w rozmnażaniu, o nieco silniejszym wzroście i silniejszym systemie korzeniowym.

Podkładka M7


Podatność na choroby: Mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia.
Wytrzymałość na mróz: Mało odporna na mróz
Charakterystyka: Podkładka o małych wymaganiach glebowych. Drzewa na niej mogą rosnąć na glebach wilgotnych jak i piaszczystych. Zastosowanie do odmian słabo rosnących

Podkładka Colt


est to podkładka rozmnażana generatywnie przez nasiona. Charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem genetycznym ( poszczególne rośliny różnią się między sobą) Odmiany czereśni uszlachetniane na tej podkładce późno wchodzą w okres owocowania (6-8 roku po posadzeniu). Jest dość odporna na mróz, wystarczająco odporna na suszę. Z powodu pozyskiwania nasion z przypadkowych drzew podkładka ta jest w dużym stopniu zawirusowana.
Wady: Silny wzrost i późne wejście w okres owocowania
Wrażliwa na drobną plamistość
Wrażliwa na guzowatość korzeni
Wrażliwa na raka bakteryjnego

Podkładka z Pigwy


Podatność na choroby: Dość odporna na choroby.
Charakterystyka: Podkładka o słabszej sile wzrostu od siewek. Dobrze się rozmnaża w mateczniku. Negatywnie reaguje na uszlachetnianie odmianami porażonymi przez wirusy. Drzewa na niej wcześnie wchodzą w okres owocowania i dobrze plonują, wymagają podpór.
Podkładka Antypka
Podkładka rozmnażana przez nasiona (generatywna) stosowana głównie dla wiśni z powodu niezgodności z niektórymi odmianami czereśni. Nasiona tej podkładki zbierane były dotychczas z drzew przypadkowych i w dużym procencie (ok. 40) były zawirusowane, być może, że to było przyczyną niezgodności z odmianami czereśni.
Jest podkładką mało podatną na guzowatość korzeni.

Podkładka z siewki Węgierki Wngenheima


Rośnie słabiej od ałyczy o około 25-35%. Drzewa na tej podkładce wcześniej wchodzą w okres owocowania i obficie plonują. Wymaga gleb o ustabilizowanych stosunkach
wodnych.
jak sadzić drzewka owocowe


Aneta WicińskaPokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel