Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przycinanie drzew owocowych - termin

2019-02-25
Przycinanie drzew owocowych - termin

Jak wiadomo, zakładając przydomowy sad, musimy naszym drzewkom i krzewom zapewnić jak najlepsze warunki. Aby zapewnić zdrowy wzrost i obfity plon, musimy regularnie i corocznie przeprowadzać przycinanie drzew owocowych. Dzięki temu zabiegowi będą wyrastać nowe i mocne pędy, również korona będzie prawidłowo uformowana. Poprzez przycinanie drzew owocowych wyeliminujemy także gałęzie zakłócające prawidłowy rozwój oraz te, które nie wydają owoców.

 

Przycinanie drzew owocowych — kiedy?

Ogólnie rzecz biorąc przycinanie drzew owocowych przeprowadzamy w dwóch terminach:

- cięcie zimowe, kiedy rośliny są w stanie spoczynku,

- cięcie letnie, w trakcie wegetacji roślin.

 

Przycinanie drzew owocowych wczesną wiosną

Pierwsze przycinanie w naszym przydomowym ogrodzie możemy rozpocząć już pod koniec lutego. Musimy mieć pewność także, że nie nadejdą już siarczyste mrozy. W przypadku, gdyby aura nie dopisywała, z zabiegiem przycinania możemy się wstrzymać do kwietnia. Na pierwszy ogień idą jabłonie i grusze, które są najodporniejsze na wszelkie uszkodzenia mrozowe. Następne w kolejności są śliwy, aczkolwiek odmiany starsze i owocujące wcześniej możemy przyciąć latem po zbiorach. Brzoskwinie, nektaryny W tym okresie możemy również przycinać porzeczki, agresty, świdośliwę, jagodę kamczacką i leszczynę. Także maliny powtarzające owocowanie, o ile nie były przycięte po zbiorze, możemy ściąć na przełomie lutego i marca.

Przycinanie drzew owocowych letnią porą

Starsze egzemplarze wiśni i czereśni warto przycinać po zbiorze owoców. Spowodowane to jest ich podatnością na raka bakteryjnego. Jest to czas od połowy lipca do sierpnia. Również jabłonie warto w tym czasie prześwietlić. Wycinamy wówczas wszystkie młode gałązki, które wyrastają pionowo do góry, czyli tak zwane „wilki". Maliny tradycyjne wczesne przycinamy po zbiorach, a przypada to na okres: sierpień.


Po przycięciu jakiejkolwiek rośliny, musimy koniecznie zabezpieczyć powstałą ranę. Smarujemy ją maścią ogrodniczą, przez co zabezpieczymy roślinę przed chorobami!

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel