Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czereśnie karłowe

W ostatnich latach uprawa karłowych drzewek owocowych nabrała szybkiego tempa i rozwija się bardzo dynamicznie. Zapotrzebowanie na niskie drzewka owocowe spowodowało wejście do produkcji podkładek karłowych jak i wstawek skarlających. Wysoka jakość materiału szkółkarskiego daje nowe i wartościowe odmiany czereśni karłowych, odpornych i plennych.

Czereśnia karłowa

Czereśnia karłowa – cechy charakterystyczne

Cechą decydującą o popularności czereśni karłowych jest ich rozmiar – przeważnie rośliny te nie przekraczają 2-3m wysokości i 2m szerokości. Następną zaletą jest ich wczesny okres owocowania – owoców możemy się spodziewać już w drugim roku od posadzenia. Promienie słoneczne łatwiej docierają do wnętrza korony, przez co owoce rosną większe i lepiej się wybarwiają. Czereśnie karłowe bardzo obficie plonują każdego roku. Dodatkowo pielęgnacja w takim karłowym sadzie jest dużo prostsza i łatwiejsza. Cięcie drzewek owocowych, ochrona przed szkodnikami i chorobami, a także zbiór owoców – wszystko na przysłowiowe „wyciągniecie ręki”. Ponadto możemy pozwolić sobie na więcej różnych odmian drzewek owocowych karłowych, gdyż zajmują one dużo mniej miejsca niżeli odmiany silnie rosnące wysokopienne. W dużej mierze zapotrzebowanie na karłowe drzewka owocowe wygenerowali działkowicze oraz Ci, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami ogrodów, ale z kolei mają tarasy i balkony.

Czereśnia karłowa – z jakiej podkładki?

Czereśnia karłowa

W opinii szkółkarzy i sadowników zdania na temat podkładek są podzielone. Niektórzy szczepią drzewka czereśni na podkładkach z serii Gisela, inni wolą te z serii P-HL czy też Piku.

W naszym sklepie czereśnie dostępne są na podkładce ‘Colt’. Jest wg nas jedna z lepszych podkładek do uprawy amatorskiej do ogrodów przydomowych. Jest to podkładka wegetatywna otrzymana w 1958r w Anglii. Ma ona dobry wpływ na zdrowotność drzew jak i jakość owoców – efektywnie pobiera magnez i wapń z gleby. Zdarza się, że w pierwszych latach po posadzeniu na glebach przepuszczalnych i lekkich sadzonki czereśni cierpią na deficyt tych pierwiastków, co objawia się na wyglądzie drzewek. Drzewka czereśni na podkładce ‘Colt’ tworzą rozgałęzioną i okazałą koronę, jednocześnie są łatwe w formowaniu. Jedyne co jest minusem to słabsza odporność na mróz. Ale zdarzać się ona może przy niespodziewanym i raptownym spadku temperatur – zaraz po ciepłej jesieni. Większość roślin jest wrażliwa na taką drastyczną zmianę temperaturową, więc czereśnie karłowe nie są w tym przypadku odosobnione.



Czereśnia karłowa

Czereśnia karłowa – znane odmiany

Do odmian, które wyróżniają się dużą wytrzymałością i małą podatnością na choroby należą: Kordia, Lapins, Regina, Techlovan i Summit. Dodatkowo odmiany te mają sporą masę owocu i małą skłonność na pękanie. Z odmian wczesnych króluje nieprzerwanie od lat odmiana Burlat, a z późnych deserowe odmiany takie jak: Staccato, Tamara czy Siestronka.

Polecane

pixel