Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podkładki karłowe brzoskwini, moreli i nektarynek

Brzoskwinie, morele, nektaryny i ich podkładki

W Polsce nektarynki, morele i brzoskwinie karłowe są mało rozpowszechnionymi drzewami owocowymi. Brzoskwinie i nektaryny najczęściej są szczepione na podkładce półkarłowej: Mandżurskiej. Coraz bardziej popularne stają się również podkładki Siberian C i Pumiselect. Ta ostatnia skarla nawet o 50%, jednak drzewa na niej rosnące są dużo droższe niż te na siewce Rakoniewickiej i nadal mało dostępne.

Poniżej przedstawiamy poszczególne podkładki dla brzoskwini karłowej i nektaryny karłowej:

brzoskwini karłowej i nektaryny karłowej: Mandżurska – wyselekcjonowana siewka brzoskwini. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na mróz, a drzewa na niej rosnące są dużo mniejsze niż rosnące na siewce Rakoniewickiej.

Siberian C – Odmiana wyselekcjonowana w Kanadzie z populacji siewek, których nasiona otrzymano z Polski. Drzewa rosną na niej słabiej, prawdopodobnie ze względu na cechy genetyczne, a także z uwagi na podatność systemu korzeniowego na nicienie.

Pumiselect – jest to nowa podkładka karłowa, najbardziej skarlająca jednak jeszcze niezbyt rozpowszechniona, zmniejszająca wzrost drzew o około 50%, dlatego może być polecana do intensywnych nasadzeń. Zrasta się ze wszystkimi odmianami. Ze wstępnych badań wynika, że na tej podkładce łatwo przyjmują się oczka zarówno odmian brzoskwiń jak i moreli. Tworzy dobry system korzeniowy i daje mało odrostów korzeniowych. Nie jest porażana przez wirusa szarki. Ma jednak duże wymagania glebowe, źle znosi gleby podmokłe, ale jest tolerancyjna wobec suszy. Drzewa brzoskwiń na tej podkładce wcześnie wchodzą w okres owocowania i corocznie plonują na wysokim poziomie. Są bardziej wytrzymałe na niską temperaturę niż zaszczepione na siewce brzoskwini mandżurskiej. Wykazuje dużą zdolność do rozmnażania się przez sadzonki zdrewniałe. W USA występuje pod nazwą Rhenus 2.

Morele

Morele są najczęściej szczepione na podkładkach używanych również do szczepiena śliw, czyli Ałycza i siewka Węgierki Wangenheima. Szczegółowy opis podkładek:

Ałycza – drzewa na niej szczepione rosną silne i są półkarłowe. Późno wchodzą w okres owocowania. Nie mają szczególnych wymagań glebowych, dobrze radzą sobie na każdej glebie.

Siewka Węgierki Wangenheima – jest to podkładka zmniejszająca wzrost drzew od 25% do 50% bardziej niż ałycza. Drzewa na niej rosnące wcześnie wchodzą w okres owocowania, plonując corocznie i bardzo obficie. Jednak są wymagające co do gleby. Najlepiej czują się na obszarach umiarkowanie wilgotnych i żyznych glebach. Jest to podkładka jakiej używamy do produkcji moreli karłowych.

Polecane

Wosk do sadzonek 1 litr

Wosk do sadzonek 1 litr

16,70 zł brutto334 pkt.
pixel