Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko o drzewkach kolumnowych

Drzewa owocowe kolumnowe

Drzewka owocowe kolumnowe dzięki swojej wąskiej formie są idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy małych ogrodów, balkonów i tarasów, którzy nie mają miejsca na zbyt rozłożyste korony. Doskonale nadają się o uprawy w donicach. Ich kolumnowy pokrój pozwala nam na sadzenie ich w odstępach około 80-100cm. Dzięki temu możemy stworzyć piękny sad z wieloma gatunkami drzew owocowych na małej powierzchni. Dorastają do około 2-3m. W Polsce drzewa owocowe kolumnowe wciąż są taktowne jako nowość i ciekawostka, choć na naszym rynku pojawiły się już 10 lat temu.

Drzewa owocowe kolumnowe - tajniki uprawy i pielęgnacji

Drzewa owocowe kolumnowe -  tajniki uprawy i pielęgnacji

Wszystkie drzewa owocowe kolumnowe są samopylne, a ich tempo wzrostu jest umiarkowane. Jednak sadząc kilka gatunków np. jabłoni spowodujemy, iż nasze drzewko będzie owocować obficie. Ważne jest również przerzedzanie zawiązków kwiatowych, ponieważ zbyt duża ilość owoców może spowodować łamanie się pędów, a nasze drzewko nie będzie w stanie "wykarmić" wszystkich owoców. Oczywiście musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków glebowych, czyli ziemi żyznej, przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności i pH o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Drzewa owocowe kolumnowa forma

Dzięki kolumnowej formie drzewko jest oświetlane równomiernie z każdej strony, dzięki temu owoce dojrzewają równomiernie. Ich smak jest wyrównany, a skórka staje się bardzo atrakcyjna. Owoce wręcz kuszą swoim wyglądem.Drzewo te wytwarza jeden główny przewodnik z licznymi krótkopędami. Niestety, podobnie jak odmiany karłowe, drzewka kolumnowe są słabo odporne na mróz. Dlatego musimy pamiętać o zabezpieczaniu ich na okres zimowy, przede wszystkim w pierwszych latach po posadzeniu. Specyficzny pokrój ułatwi nam ten zbieg, okrycie nie sprawi nam większego problemu. Jeśli chodzi o cięcie możemy je ograniczyć jedynie do pielęgnacyjnego i odmładzającego. Wykonujemy je w celu usunięcia starych i przemarzniętych pędów. Co najciekawsze takie cięcie nie spowoduje zmiany pokroju drzewka owocowego.

Wyróżniamy dwa warianty sadzonek drzew owocowych kolumnowych: z gołym korzeniem (kopane z gruntu) i w pojemniku. Te pierwsze są odrobinę tańsze i mają dwa terminy sadzenia. Sadzić je możemy wiosną przed ruszeniem wegetacji. Trwa on o połowy marca do końca maja. Musimy wykonać dość sprawnie ponieważ słońce świeci wtedy bardzo intensywnie co może spowodować, że naszemu drzewku zabraknie wody i uschnie. Drugim terminem nasadzeń jest jesień. Ten okres nasadzeń trwa od początku września do końca listopada. Jest to idealna pora na sadzenie roślin z gołym korzeniem, ponieważ zarówno ziemia jaki i powietrze jest wtedy bardzo wilgotne. Drzewka owocowe w doniczkach możemy sadzić praktycznie od połowy marca aż do końca listopada.

Trzeba pamiętać o tym, że terminy nasadzeń są uzależnione od pogody i mogą ulec zmianie.

Polecane

pixel