Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanie

2019-06-11
Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanie

O co pytacie o tej porze roku najczęściej? „Listki moich brzoskwiń są zniekształcone, pofałdowane, mają jakieś narośle w kolorze karminowym. Czy to jakaś choroba?” Niestety tak. To kędzierzawość liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini czy nektaryn, rzadziej moreli to jedna z najgroźniejszych chorób, jakie mogą przyczepić się do tych pestkowych drzewek.

 

Kędzierzawość liści brzoskwini — przyczyny

Kędzierzawość liści tych drzew owocowych powoduje pewien grzyb. Mianowicie grzyb Taphrina deforrmans, który to zimuje w łuskach pąków, na pędach i w korze. Kiedy drzewka są jeszcze w stanie spoczynku, na przedwiośniu, gdy temperatury rosną, dochodzi do powstawania nowych zarodników grzyba. I egzemplarze zimujące, jak i te „świeże” wiosna przypuszczają atak na nasze drzewka. Gdy łuski pąków zaczynają się rozluźniać, dochodzi do infekcji młodych tkanek. To właśnie w tym momencie i tylko w tym dochodzi do zakażenia. W trakcie wegetacji nie dochodzi już do zakażeń wtórnych.

 

Kędzierzawość liści brzoskwini — objawy

Pierwsze objawy możemy zauważyć już po kwitnieniu, w trakcie rozwoju liści. Mają one jasnozieloną barwę, są kruche i pofałdowane. Liście rosną, a wraz z nimi grzybnia, która znajduje się w tkankach miękiszowych. Z biegiem wegetacji liście stają się żółte, a następnie karminowe. Z czasem na porażonych liściach, wskutek dojrzewania „worków” z zarodnikami pojawia się matowy, szary nalot.

Następnie zarodniki dojrzewają i są uwolnione z owocników, przeważnie pod koniec czerwca. Grzyb obumiera i wraz z liśćmi opada pod drzewa. Uwolnione i dojrzałe zarodniki dzięki deszczowej aurze oraz wiatrom dostają się na pędy drzewek i tak przytwierdzone poczekają do kolejnej wczesnej wiosny.

Pomimo utraty liści drzewa rosną dalej, ale bardzo osłabia je ponowne rozpoczęcie wegetacji ponowne zawiązanie liści. W roku choroby bardzo słabo plonują, w następnym również.

Tak osłabione rośliny mogą zimą przemarzać. Z biegiem czasu choroba nieleczona doprowadza do śmierci drzewka.

 

Kędzierzawość liści brzoskwini — zwalczanie

Przy walce z tą chorobą najważniejszy jest środek oraz termin oprysku. Zdarza się, że już jeden oprysk pomaga. W okresie zimowym pojawiają się cieplejsze dni, które mogą przygotowywać rośliny do rozluźnienia łusek. Temperatura powietrza musi być powyżej 6'C, dlatego też oprysk środkiem chemicznym wykonujemy najpóźniej tuż przed pękaniem pąków. W innym przypadku będzie on nieskuteczny. Kolejną dość ważną sprawą jest dokładnie opryskanie całego drzewka polecanym roztworem. Preparaty, które to polecane są do użycia przeciw kędzierzawości liści brzoskwini to:

Syllit 65 WP

- Carpene 65 WP

Miedzian 50 WP
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel