Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki brzoskwini

33 produkty

Brzoskwinie karłowe - do Twojego małego ogrodu!

Brzoskwinie karłowe to drzewka owocowe zaszczepione na podkładkach karłowych, osiągające wysokość maksymalnie 2,5-5 brzoskwinia Reliance. Idealne do nasadzeń w małych, a nawet miniaturowych ogrodach, doskonałe na balkony i tarasy.

Czytaj więcej

Czy w Polsce można hodować brzoskwinie?

Tak, w Polsce można hodować brzoskwinie. Brzoskwinie to owoc drzewa z rodziny różowatych, które wymagają ciepłego klimatu i okresu wegetacyjnego bez mrozów. W Polsce najwięcej plantacji brzoskwiń znajduje się w rejonach o łagodnym klimacie, takich jak południowa Wielkopolska, Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Hodowla brzoskwiń wymaga odpowiedniej gleby, dobrej drenażu i optymalnego nawodnienia. Wymagają również okresowego cięcia i odchwaszczania. W Polsce najczęściej uprawia się odmiany wcześnie i średnio-wczesne dojrzewające, takie jak brzoskwinia Inkabrzoskwinia Reliance oraz jedna z najmocniejszych brzoskwinia siewka RakoniewickaBrzoskwinia Redhaven – średniowczesna, pionierska odmiana brzoskwini

Należy jednak pamiętać, że warunki pogodowe i klimatyczne mogą wpływać na jakość i ilość plonów. W przypadku mrozów wiosennych, które mogą uszkadzać kwiaty i pąki, plony mogą być mniejsze.

Kiedy sadzić brzoskwinie do gruntu?

Najlepszy czas na sadzenie drzewek owocowych brzoskwiń z gołym korzeniem to wczesna wiosna lub jesień, kiedy już minęły ostatnie przymrozki, a gleba jest rozgrzana lub tak jak jesienią sadzonka zakończyła okres wegetacji.
Dobrym miesiącem na sadzenie brzoskwiń jest marzec lub kwiecień oraz  październik, listopad, a ostatnio nawet grudzień.
Przygotowanie gleby przed sadzeniem jest ważne. Gleba powinna być dobrze nawodniona, a w przypadku zbyt ciężkiej gleby, można dodać piasku lub kompostu, aby ulepszyć drenaż. Należy również wybrać miejsce z dobrą ekspozycją słoneczną, chronione przed wiatrem. Sadzonki brzoskwiń powinny być posadzone w dołkach o głębokości i szerokości około 60-80 cm. W dołku należy umieścić warstwę żwiru lub drenażu, a następnie umieścić sadzonkę, pokryć korzenie ziemią i dokładnie ją nawodnić. Po posadzeniu, brzoskwinie powinny być regularnie podlewane, zwłaszcza w okresach suszy. Ważne jest również, aby regularnie przycinanie gałęzi, aby poprawić ich formę i pobudzić rozwój pąków kwiatowych.
Pamiętajmy, że można również zakupić sadzonki brzoskwiń w pojemnikach. Takie sadzonki możemy sadzić przez cały okres, póki ziemia nie jest zamarznięta.

Po jakim czasie owocuje brzoskwinia?

Brzoskwinie zazwyczaj zaczynają owocować bardzo szybko już po około 2-4 latach od posadzenia sadzonek. Czas ten może się nieco różnić w zależności od odmiany brzoskwini oraz warunków klimatycznych i glebowych. W pierwszym roku po posadzeniu sadzonki brzoskwiniowej powinno się skupić na jej prawidłowym wzroście i rozwijaniu zdrowych pędów. W drugim roku zwykle pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe, a w trzecim roku roślina zaczyna owocować w pełni. Warto pamiętać, że odpowiednie warunki uprawy, takie jak dostęp do słonecznego stanowiska, odpowiednie nawożenie i podlewanie, oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami, mogą wpłynąć na ilość i jakość owoców.

Brzoskwinie karłowe - wysoka jakość sadzonek!

W ofercie posiadamy wiele starych i nowych odmian brzoskwiń o pysznych, słodkich i zdrowych owocach. Zobacz je wszystkie w naszym specjalistycznym sklepie internetowym! Tylko u nas gwarancja jakości i profesjonalne porady ogrodnicze!

Brzoskwinie karłowe - niezwykle łatwe w uprawie!

Brzoskwinie karłowe są bardzo łatwe w uprawie, dlatego polecamy je zarówno doświadczonym ogrodnikom, jak i ogrodnikom amatorom. Stanowisko dla brzoskwini powinno być ciepłe i osłonięte i mocno nasłonecznione, gdyż w zimnych rejonach kraju brzoskwinie potrafią przemarzać. Młode sadzonki trzeba odpowiednio zabezpieczać na zimę.

Brzoskwinie karłowe jaka jest najczęstsza choroba i jak sobie z nią radzić?

Kędzierzawość liści jest jedną z najczęstszych chorób brzoskwiń karłowych. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Taphrina i charakteryzuje się skręcaniem, zniekształcaniem i kędzierzawieniem liści.
Choroba ta występuje zwykle wiosną, gdy rozwijają się pąki kwiatowe i liście. Rozwój choroby zależy od wilgotnych warunków i niskiej temperatury w okresie wzrostu. Zwykle nie powoduje poważnych szkód dla drzewa, ale może osłabić je i obniżyć plony.
Aby zapobiec kędzierzawości liści, należy upewnić się, że drzewo otrzymuje wystarczającą ilość wody i składników odżywczych. Należy również regularnie przycinanie i usuwanie zdeformowanych liści i pędów, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.W przypadku wystąpienia choroby, można zastosować fungicydy, jednak należy pamiętać, że leczenie powinno być przeprowadzone przed rozwojem choroby. W przypadku zaawansowanej choroby, leczenie może okazać się nieskuteczne. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować rośliny i reagować na wczesne objawy choroby.

Najpopularniejsze odmiany brzoskwini

Historia powstania drzewka owocowego brzoskwini

Brzoskwinia pochodzi z Chin i była uprawiana tam już od około 2000 lat. Początkowo była to roślina dzika, ale w wyniku selekcji i hodowli powstało wiele odmian o dużych, soczystych owocach.
Do Europy brzoskwinia została sprowadzona w średniowieczu, prawdopodobnie przez Persów lub Arabów. W renesansie brzoskwinie zaczęły być popularne w Europie, szczególnie we Włoszech i we Francji, gdzie uprawiano je na skalę przemysłową.
W Polsce brzoskwinie pojawiły się w XVIII wieku, ale ze względu na trudne warunki klimatyczne były uprawiane głównie w oranżeriach i cieplarniach. Dopiero w XIX wieku zaczęto hodować odmiany bardziej odporne na mrozy, co umożliwiło uprawę brzoskwiń na większą skalę.
Obecnie brzoskwinie są uprawiane na całym świecie, w krajach o umiarkowanym i subtropikalnym klimacie. W zależności od regionu, uprawia się różne odmiany brzoskwini, które różnią się m.in. smakiem, kolorami skórki i miąższu, kształtem i wielkością owoców.
pixel